Ciekawostki
Maciej Wilk meganitka o CPK
#TakDlaCPK #TakDlaRozwojuPolski
Radio Naukowe polecane odcinki
Radio Naukowe to podcast Karoliny Głowackiej. Świetne rozmowy z naukowcami z przeróżnych dziedzin. Polecam poniższe odcinki: Magia dawnej wsi – jacy byli, w co wierzyli i czego się bali nasi przodkowie? [E152] Unia Lubelska – jak dwa państwa i narody w jeden lud zniosła i spoiła? [E153] Wodór – czy to tania, ekologiczna i bezpieczna…
Polskie paliwo zastąpi benzynę
Nowy odcinek programu This is IT, w którym dr Maciej Kawecki i prof. Małgorzata Hawrot-Paw porozmawiają o produkcji biopaliwa z alg. Czy znajdziemy zastępstwo dla standardowego paliwa? Czy Polska stanie się pionierem w produkcji nowoczesnego paliwa? Spis treści: 00:00 – Glony zamiast ropy. Przełom motoryzacji 00:53 – Produkcja paliwa z alg na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym…
Złoty wiek Polski
Dlaczego Polsce się udało? Dlaczego w Polsce nie ma oligarchów? Jaka powinna być rola instytucji państwowych? Jaka powinna być rola kultury i religii? Gdzie jesteśmy dziś? Co musimy zrobić, żeby dogonić Zachód? Co nowy rząd może zrobić na początek? O tym opowiada prof. Marcin Piątkowski, Akademia Leona Koźmińskiego w programie Układ otwarty Igora Janke.
Ceny energii nas uderzą. Dlaczego i co z tym zrobić?
Jak działa europejski system opłat za emisję CO2? Skąd się wziął? Po co? Od kiedy nas obowiązuje? Jakub Wiech: Kaczyński ma swoją „piątkę”, Mentzen ma swoją „piątkę”, nawet zwierzęta mają swoją „piątkę”. Więc ja też mam swoją „piątkę”. Oto pięć postulatów dla energetyki, które powinny wziąć na sztandary wszystkie polskie partie.
Czy Polska potrzebuje CPK?
Do niedawna sam się zastanawiałem czy projekt CPK jest dobry, potrzebny, czy powinien powstać. Rozmowy z ekspertami rozwiewają wątpliwości. Polecam:-) https://www.petycjeonline.com/apel_o_kontynuacj_budowy_cpk Czym jest CPK? Czy ten projekt ma sens i co daje Polsce? Czy można rozłożyć ruch na lotniska regionalne? Czy Polska powinna rozbudować inne lotniska? Czy koncepcja CPK powinna zostać zrewidowana ze względu na…
Opowieści arabskie Jana Natkańskiego
Polecam cykl rozmów Agaty Kasprolewicz z Janem Natkańskim w Raporcie o stanie świata. Skąd wzięli się Arabowie? Kim byli przed narodzinami islamu? Kim się stali po nadejściu proroka Mahometa? Dlaczego dopiero po przyjęciu religii monoteistycznej rozpoczął się okres wielkich arabskich podbojów? Kto rysował współczesne granice krajów arabskich? Co łączy współczesnych Arabów, a co ich dzieli? Czy w ogóle istnieje arabska tożsamość? Jan…
Sztuczna inteligencja – bać się czy nie?
Polecam bardzo ciekawą rozmowę z fizykiem prof. Andrzejem Draganem i programistą Tomaszem Czajką (SpaceX, wcześniej Google) oraz inne spojrzenie w rozmowie Tomasza Stawiszyńskiego z prof. Aleksandrą Przegalińską, filozofką związaną z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie i Massachusetts Institute of Technology w Bostonie.
Tomek Rożek i Jacek Bartosiak o systemie edukacji, eksploracji kosmosu i zmianach, które nadchodzą
Bardzo ciekawa i pełna treści rozmowa: 0:00 – Wstęp 01:46 – Co aktualnie zajmuje Tomka Rożka? 04:25 – Czy czeka nas rewolucja w edukacji dzieci? 13:25 – Co jest celem edukacji? 18:58 – Wpływ sztucznej inteligencji na edukację dzieci 26:12 – Zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją 30:30 – Chiński program kosmiczny 36:36 – Europejska agencja…
Spokojnie o wojnie – Jarosław Wolski
Polecam świeżą książkę Jarosława Wolskiego w kontekście wojny w Ukrainie. Pisana latem 2022 + dodatkowy rozdział w PDF z października 2022 (wnioski dla Polski). http://wolski.alt.pl/ Czy Rosja zaatakuje Polskę? Czy Polska jest gotowa do obrony? Czy można przygotować się na rosyjską inwazję? Czy NATO pomoże Polsce? Kto jest najbardziej zagrożony w razie wojny? Jeszcze kilka…
USA vs ChRL (AI sztuczna inteligencja, półprzewodniki)
Dr Leszek Bukowski o stanie rywalizacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami na polu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, produkcji półprzewodników. Kto wygra?
Jakub Wiech – energetyka, ekologia i nie tylko HEJT PARK
Polecam posłuchać wywiadu:
Kongo, tam gdzie bogactwo stało się przekleństwem
Wiele lat temu trafiłem na film dokumentalny pt. Duch króla Leopolda*. Do dziś jest on dla mnie źródłem ciekawostek. Historia Konga jest bardzo ciekawa choć tragiczna. Systemowy wyzysk na wielką skalę przy pozyskiwaniu kauczuku i kości słoniowej, miliony ofiar za czasów króla Belgii Leopolda II, upadły kraj, dyktatura Sese Seko Mobutu, kilkadziesiąt lat krwawych wojen…
Chiny w przededniu kryzysu. Nie uderzą na Tajwan [ANALIZA]
Krzysztof Wojczal opisuje wyzwania i problemy gospodarcze Chin. W jakim miejscu są Chiny i czy racjonalnym byłoby wczynanie jakiegoś konfliktu? Warto zmierzyć się z faktami i danymi. Poniżej dwie rozmowy wideo na ten temat:
Uwolnij swój czas. Infopiguła
Powstało idealne narzędzie dla osób ceniących swój czas:-) Mi to bardzo pasuje. Nie muszę już skrolować serwisów newsowych, aby wyłuskać ciekawe wiadomości. Przeważnie kończy się to również „utknięciem” na czymś mniej istotnym, co pochłania czas. Teraz dostaję codziennie Infopigułę (40 newsów) i po 10-15 minutach jestem na bieżąco i mogę zająć się czymś innym;-) Albo…
Dzieci hospicyjne są ciszą krzyczącego świata – trzeba ją tylko usłyszeć
Serdecznie polecam wywiad z Ewą Liegman o działaniu hospicjum perinatalnego i wsparciu, które daje rodzicom nienarodzonych dzieci. Jeśli ktoś woli oglądać, to również poniżej inna rozmowa w formie wideo. https://klubjagiellonski.pl/2022/07/02/dzieci-hospicyjne-sa-cisza-krzyczacego-swiata-bez-nich-pograzymy-sie-w-halasie-falszu/
Po co nam Marynarka Wojenna?
Polecam bardzo ciekawą rozmowę na kanale Jarosława Wolskiego o zakupie przez Polską trzech nowoczesnych fregat rakietowych: Ta sama tematyka w wersji pisanej i pogłębionej u Krzysztofa Wojczala:
Wojna energetyczna: czy Polska jest bezpieczna? – Piotr Maciążek [wywiad]
Polecam wywiad Tomka Jaroszka z Piotrem Maciążkiem o energetyce. Jeden z ciekawszych jakie słuchałem w ostatnim czasie w tym temacie.
Zmiana światowego porządku
Warto obejrzeć film, w którym Ray Dalio wyjaśnia w uproszczony sposób cykl życia imperiów. Dziś w latach 20-tych XXI w. żyjemy w czasie potencjonalnego przesilenia geopolitycznego. To pierwszy raz za naszego życia, ale przez ostatnie 500 lat było już kilka takich momentów. Jak przebiegała zmiana na pozycji hegemona w przeszłości? W jakie fazie jesteśmy dziś?…
Jak radzić sobie z chaosem informacyjnym i skąd czerpać informacje o wojnie na Ukrainie
Polecam krótką audycję o tym jak radzić sobie z chaosem informacyjnym i skąd czerpać informacje o wojnie na Ukrainie: W skrócie warto śledzić (ja korzystam): Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Ośrodek Studiów Wschodnich Układ otwarty Igora Janke Po prostu Wschód Piotra Pogorzelskiego